Balmar Alternator 120 AMP Kit 120V 3.15" Dual Foot Saddle J10 Pulley Regulator  Temp Sensor [60-YP-MC-120-J10]
Unit price  per
Alternator 120 AMP Kit 120V 3.15" Dual Foot Saddle J10 Pulley Regulator & Temp Sensor
Kit Includes: a 60-120-J10 Alternator, MC-618 Regulator, Temperature Sensors, Mounting Hardware
60-120-J10 Alternator: 120A, 12V, Saddle Mount (Dual Foot), 3.15in, J10 AltMount Serpentine Pulley, Isolated Ground
Hitachi-Style Mounting; Typical for Yanmar, Westerbeke, Lehman & Perkins-Sabre Engines
Replaces: 60-YP-MC-120-SR-KIT
Specifications:
  • Amperage: 120A