Pacer Yellow 18 AWG Wire Ferrule - 6mm Length - 25 Pack [TFRL18-6MM-25]
Unit price  per
Yellow 18 AWG Wire Ferrule - 6mm Length - 25 Pack
Features:
  • Prevent strand separation while minimizing strand breakage
  • Insulated ferrules provide additional electrical insulation
  • Increase connection reliability when terminating stranded wire in terminal blocks
Specifications:
  • Package Size: 25
  • Wire Size (AWG): 18
  • Insulation Color: Yellow
  • Ferrule Length: 6mm (0.24 in.)
  • Stripping Length: 8mm (0.31 in.)