Scanstrut DS16-SL Starlink Compatible Cable Seal - Black [DS16-SL-BLK] - The Smith Lake Clique
Scanstrut DS16-SL Starlink Compatible Cable Seal - Black [DS16-SL-BLK]
Unit price  per
DS16-SL Starlink Compatible Cable Seal - Black
The perfect cable seal to elevate your Starlink installation. This vertical entry cable seal, now compatible with Starlink, is IP68 certified and accommodates sizes from 4-6mm (0.16"-0.24"), and connectors up to Ø16mm (0.63").
Multi-Functional Dome Shape
Watertight Installation
The tapered bung is supplied with a closed base seal to form a 100% IP68-rated watertight seal.
Easy & Reliable Installation
Split Bungs
Features:
  • IP68 waterproof rated
  • Made from premium marine-grade UV-stable materials
  • Includes 316 stainless steel fixings and a waterproof 3M gasket
  • Captive nuts ensure an easy and reliable repeat installation
  • No messy sealant on bungs
  • Split bungs for ease of installation
  • Install connectors up to Ø30mm (1.18") in diameter
  • Fully customizable with self-drill bung options
  • 3 bungs- 1x blank, 1x 4mm, 1x 6mm
  • Compatible with: Standard (Gen 3) / Standard, Enterprise (Gen 3)/ Enterprise & Mini
Specifications:
  • Material: High Impact Plastic
  • Height: 19mm (0.75")
  • Color: Black
  • Diameter of Cable Seal: 39mm (1.18")
  • Diameter of Cable: 4 - 6mm (0.16"-0.24")
  • Bungs: 1 x 4mm (0.16") / 1 x 6mm (0.23") /  1 x Self drill